Fotogalerie

PDF
Tisk
Email
Napsal uživatel Jan Červený
Pondělí, 01 Prosinec 2008 20:31
Jistě jste si všimli, že se nám vrátila fotogalerie :) Aby mělo cenu ji provozovat, jsou potřeba fotky :) Já jich až zas tolik nemám, proto vážení, pakliže máte fotky z letiště a chcete se o ně podělit s ostatníma, pošlete mi je na mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , nejlíp v rozlišení 640x480 kdyby to šlo :) Předem děkuji za spolupráci ;)
Aktualizováno ( Pondělí, 01 Prosinec 2008 20:51 )

Jaroměřský eLeS tým se rozrůstá

PDF
Tisk
Email
Napsal uživatel Jan Červený
Sobota, 22 Listopad 2008 21:53

Dneska, po pár měsících hledání, po necelym tejdnu zjišťování informací a různejch detailů jsme vyrazili s Vencou Marelem do východoněmecké Pirny pro eroplán. Je to nádherná LS-1f, imatrikulace nadále zůstane D-2250, startovní znak Sierra India (SI). Takže Vendo, ať se daří :-) 

 

LS-1f

 

Aktualizováno ( Sobota, 22 Listopad 2008 22:18 )

Krnovské vlnění

PDF
Tisk
Email
Napsal uživatel Jan Červený
Pondělí, 03 Listopad 2008 18:45

     V termínu od 24. října do 1.listopadu pořádal krnovský aeroklub pro zájemce o létání v dlouhé vlně vlnové soustředění. Od nás jsem se účastnil já a Michal Koďousek. Většina účastníků se sjela do Krtkova už v pátek, a tak mohla po osmé hodině začít pozemní příprava pro létání ve vlně, kterou připravili Ondra a Tonda Bordovští. Osobně jsem ji sice už slyšel loni tamtéž, nicméně opakování je matkou moudrosti a pro nás z roviny, kde se vlna až zas tak často nevyskytuje, se to vyplatí poslechnout si to znova :) Během příprav se teda probrala vlnová směrnice aeroklubu Jeseník, proběhlo seznámení s okolím letiště a města Krnova, probrali jsme postupy sedání do terénu, Tonda nás seznámil s plochami které jdou použít, byli jsme seznámeni s medicínskými aspekty létání ve vlně, postupy při ztrátě orientace, hlavně když je pokrytí oblačnosti větší jak 4/8 ... bylo toho fakt spousta a asi jsem si nevzpoměl na všechno tož mě omluvte, to je ten nedostatek kyslíku ;-)

Krnov LS3ka 

     Vlna je hlavně o čekání. Den co den, pokud den před tím ovšem byly v předpovědích aspoň nějaké náznaky vlny, se vstávalo kolem páté hodiny ranní, abychom byli připravení kolem těch půl sedmé, kdy byl východ slunce, startovat. Závodníci z dvojsiců si jistě vzpomenou na bohaté snídaně kolegů ze Slaného, kteří každý den snídali hamm & eggs. Klucí ze Slanýho byly v Krtkově taky a tenhle prima zvyk, teda pořádnou snídani, jsme všichni s chutí drželi, protože další jídlo bylo zpravidla až večeře :)

JetCat startuje Ve vleku ... 

     První vlnění proběhlo v neděli 26.října. Tonda udělal chrousta, po vypnutí u Pradědu, k překvapení všech, hlásil spíš turbulentní stoupání termickýho původu, a ne vlnu, kterou všichni tak nějak čekali. Přesto se tam k němu po delším váhání nechali střelit ještě kluci Slańáci a Kyjováci. Ostatní se startem vyčkávali, bylo nás dost co jsme neměli vývozy a tak jsme čekali na zlepšení podmínek. To skutečně nastalo a odpoledne se podařilo udělat většinu vývozů. Poslední toho dne přistával Koďous, těsně před západem Slunce.       

Námraza ... Skoro 4000 QFE 

     Po druhé jsme vlnili hned den na to, teda v pondělí 27.října. První vzlety proběhly kolem půl desáté, chrousta dělali Džihadlavani, eh teda Jihlaváci na Blaníku. Mareškin hlásil stoupání a tak postupně začaly vleky. Původně byla silná sestava tří vlečných, ale bohužel krnovská dvastapětka dlouho nevydržela. Já jsem startoval mezi posledníma, po vypnutí před Pradědem jsem pokračoval dál ve stoupání, abych si našel nejvhodnější stopu a taky abych si prohlédnul okolí :) Po nastoupání do nějakých 3500 QNH jsem se rozhod pro sklesání, abych si na báru vyrobil zoubek. Klesat jsem přestal v nějakejch 1860 metrech nad mořem, Praděd se v tu chvíli zdál být poměrně velkým kopcem :) Pak jsem začal zase stoupat a povedlo se mi vystoupat přes 3100 metrů, teda do výšky kolem 4900 metrů nadmořskejch, což pohodlně dává na splnění podmínky pro odznak FAI E, tedy převýšení 3000 metrů ... Ten den se povedlo zaletět zlatý převýšení ještě klukům ze Slanýho, Michalu Kratochvílovi a Jirkovi Hůlovi. Nejdelší přelet toho dne uletěli Džihadlavani, Karel Mareš a Jarda Zámek na pixle, navlnili přes 280 kilometrů ...

Pohoda :) Pěkné že :-) 

     Po třetí se vlnilo až v pátek, což reflektuje, co už jsem psal, teda že se na vlnu čeká :) Já jsem teda v úterý z Krnova ujel, bo výhled vypadal poměrně nejapně, ale během středy a čtvrtka to modely přepočítaly a podle nich to na pátek vypadalo fakt dobře. A tak jsem ve čtvrtek večer vyrazil opět směr Krnov. Jenže modely míní, příroda mění ... V pátek ranní poplach, snídaně, tahání letadel o půl sedmé, a opravdu první vzlet provádí opět Mareškin s pixlou už o půl osmé, po tom co Karel hlásí stoupání se do vzduchu vrhají další vlnaři... tentokrát letí na švýcarské vose, jak přezdívají naší LSce kluci, Koďous, aby si taky vyrobil to zlato ... postupně pomáhám odstartovat všechny kluky, ještě čekám na pozdě příchozí Kyjováky a pak jdu za Jardou na věž sledovat situaci ... Michal se dostal, díky nalezení silnější stopy, až na 4800 QNH, kde ztrávil ještě asi dvě hodiny než došel k závěru, že silnější stoupání už asi nenajde a zklesal do Krnova, abych mohl letět ještě já. Bohužel mu na zlato scházelo asi 300 metrů, takže snad jindy Míšo :) Já jsem si pěkně zalítal a vyškrábal jsem se na pěkných 4300 QNH a před západem jsem sklesal do Krtkova, kde jsem sedal jako poslední. Musí se nechat, že měl Michal v pátek nejvíc vejšky z krnovskejch letců ... 

Koďous Červeňák 

Co napsat závěrem ?  Vlnového kempu se zúčastnilo kolem dvaceti pilotů z celé republiky, přijeli Slaňáci, Jihlaváci, Kyjováci, Jaroměřáci, Hořičáci, Boleslaváci, jeden Berouňák a Medlaňák ... účastnili se samozřejmě i místní Krnovaci a dohromady to byla opravdu prima parta. Tonda Bordovský nám na začátku, v pátek, říkal, že pokud poletíme jednou, bude to dobrý, pokud dvakrát, tak je to vydařený a pokud třikrát, tak je to supr. Takže jsme třikrát letěli a doopravdy to bylo super. Vlnové lítání nám může pomoct překlenout, aspoň částečně, ty chmurný zimní měsíce, kdy se čeká na jaro :) Pro mě osobně to je nová dimenze lítání, je to odlišný od toho co jsem doposavad znal a přestože se mi povedlo odletět to převýšení, je toho ještě spousta co se učit ... chtěl bych poděkovat Krnovákům za vlídné přijetí, zapůjčení pixly na vývoz a celkově za prima atmosféru, která vládla po celou dobu kempu ... 

Termika,škvrně a pilot ...

PDF
Tisk
Email
Napsal uživatel Jan Červený
Úterý, 21 Říjen 2008 18:47

Že jsem se zbláznil, že píšu o termice v půlce října? Opravdu nikoliv, na sobotu byla vcelku příznivá předpověď a kupodivu i vyšla :) Lítali všichni kdož přišli na start a vším co bylo, teda dvěma Blaníkama, jednou Vosou a jednou eLeSkou ... zezačátku byly základny do nějakejch 550 metrů, stoupání kolem 1,5m/s, ale dalo se v tom udržet, později odpoledne se základny zvedly až na 1000 metrů a aj stoupání se zvýšilo ... poslední přistával Venca Marelů někdy kolem páté hodiny s tím, že si polítal jako v červenci :)

V sobotu se měla konat, a opravdu se konala, už jednou kvůli počasí odložená praktická pilotní zkouška našich dvou elementů, Lukáše a Lídy ... jmenovaní ráno ještě potrénovali a čekali na pana Kince, ten dorazil a šlo se na věc ... Lukáš zkoušku absolvoval vcelku v pohodě - gratulujeme, Lída měla trošku problémy a ještě bude muset trochu trénovat - nic se neboj, dopadne to ;) 

Během sobotního večera se pak slavilo, důvodů bylo hned několik ... prvním důvodem bylo narození potomka Radka Munzara, Tomáška ... doufám, že z něj vyroste taky plachtař jako taťka ;)  Dalším oslavencem byl již zmiňovaný nový pilot Lukáš ... Večer to byl opravdu povedený a doufám, že se to co nevidět zopakuje ;) 

Aktualizováno ( Úterý, 21 Říjen 2008 19:17 )
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 Další > Konec >>
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL