Discus CS

    Discus CS je kluzák třídy Standart navržený Klausem Holighausem a vyráběný firmou Schempp-Hirth od roku 1984, později byl licenčně vyráběný v Orličanu v Chocni. Discus CS nahradil do té doby úspěšný kluzák Std.Cirrus, kterého bylo vyrobeno přes 700 kusů.

Discus CS

    Discus je první vyráběný kluzák, u kterého bylo použito zřetelné zkosení náběžné hrany, které už se dnes používá běžně. Studie ukázaly, že ideální křídlo s malým indukovaným odporem by mělo být elipsovitého tvaru. Ke snížení výrobních nákladů byl tento tvar zjednodušen a křídlo bylo rozděleno na tři lichoběžníkové části. Trup a ocasní plochy bylo použity z kluzáku Schempp-Hirth Ventus. Discus s užším trupem se jmenuje Discus A, Discus s širším trupem jest Discus B.Discus je celokompozitový kluzák, jsou použity hlavně skelné tkaniny, vyjma nosníku v křídlech, který je z uhlíkových vláken. Do křídel Discusu se dá nalít až 190 litrů vodní přítěže, na dovážení se pak používá nádrž v kýlovce kam se vejde 6,5 litru.

    Discus má nejlepší změřenou klouzavost 1:42,5 , což ho stále řadí mezi vysokovýkonné kluzáky. Ovládání kluzáku je velice příjemné, což je dobré hlavně pro piloty s malými zkušenostmi. Discus má velice účinné brzdící klapky a relativně malou přistávací rychlost, pročež je hojně oblíben v aeroklubech. Discus je jednoduchý na složení, má lehká křídla a křidélka a brzdící klapky se připojují automaticky, křídla pak spojuje jeden čep.